South Eresian statives, transformatives, locatives and verbs of motion

I was going to talk about this in a post with the rest of the derivational morphology, but I am currently posed to do a complete overhaul of the rest of the derivational system.  This post will thus deal with stative verbs, transformative verbs, locative verbs and verbs of motion, which are interrelated systems.

STATIVE VERBS:

First of all, it is helpful to think of every content word in South Eresian as being, at its core, a verb, with the (fairly variant) nominalizer suffix appended if it is a noun:

nán- to be a person, to be human

nánac
/ˈnan-k/
person-2PP.ABS
“You are all human”

nán
/ˈnan-Ø/
person-NOMZ
“person”

Atlátzy- to be the sun goddess

Atlátziye
/aˈt͡ɬat͡sj-e/
sun_goddess-1PS.ABS
“I am the sun goddess”

Atlátzi
/aˈt͡ɬat͡sj-Ø/
sun_goddess-NOMZ
“sun goddess”

sícuatl- to be a musical instrument

sícuatlal
/ˈsikʷ-at͡ɬ-l/
play_music-TOOL-INAN.ABS
“It is a musical instrument”

And so on.  This is pretty simple and straightforward; I won’t go into how this works with transitive verbs, because that’s about to get overhauled and it isn’t really important here.

TRANSFORMATIVE VERBS:

There are two basic transformative derivational suffixes; -tz and -xm.

The suffix -tz is inserted on verb stems to change them from being stative to expressing the concept of beginning or becoming:

Atlátzitze
/aˈt͡ɬat͡sj-t͡s-e/
sun_goddess-BEGIN-1PS.ABS
“I become the sun goddess”

síuctza
/ˈsikʷ-t͡s-Ø/
play_music-BEGIN-3PS.ABS
“He/she started playing music”

Similarly, -xm is inserted on verb stems to change them from being stative to expressing the concept of finishing or stopping being something:

sícoxmeha
/ˈsikʷ-ʃm-ʔa/
play_music-FINISH-SIT
“The music stopped playing”

huéquilirixmex
/ˈwekilj-irj-ʃm-ʃ/
corn_liquor-CREATE-FINISH-1PP.ABS
“We stop making corn liquor”

nánaxmat
/ˈnan-ʃm-t/
person-FINISH-2PS.ABS
“You are no longer human”

Cáxmequexmanac
/ˈkaʃmek-ʃm-an-k/
You all stop being Cáxmecans.

These suffixes can be combined, although that’s kind of an odd thing to do:

huéquilirixmetz
/ˈwekilj-irj-ʃm-t͡s-Ø/
corn_liquor-CREATE-FINISH-BEGIN-3PS.ABS
“He/she begins to stop making corn liquor.”

Síuctzexme
/ˈsikʷ-t͡s-ʃm-e/
play_music-BEGIN-FINISH-1PS.ABS
I stop beginning to play music.

LOCATIVE VERBS:

Things get a bit wonky here.  There are fifteen locative suffixes; twelve of them are best thought of as being in binary pairs.  These should be thought of as verbalizers being applied after the nominalizer morpheme is applied, describing something in the context of their relation to the noun.  I’ll use óxt-  “house” for all my examples here, since it’s pretty all-purpose.

-cui / -aps : inside/outside

óxtecuiye
/ˈoʃt-Ø-kʷi-e/
house-NOMZ-INSIDE.VBZ-1PS.ABS
“I am inside the house”

óxtapse
/ˈoʃt-Ø-aps-e/
house-NOMZ-OUTSIDE.VBZ-1PS.ABS
“I am outside the house”

-met / -qos : touching/not touching

óxtemete
/ˈoʃt-Ø-met-e/
house-NOMZ-TOUCHING.VBZ-1PS.ABS
“I am in physical contact with the house.”

óxteqose
/ˈoʃt-Ø-qos-e/
house-NOMZ-NOT_TOUCHING.VBZ-1PS.ABS
“I am not in physical contact with the house.”

-tle / -cot : above/below

óxtetle
/ˈoʃt-Ø-t͡ɬe-e/
house-NOMZ-ABOVE.VBZ-1PS.ABS
“I am above/on top of the house”

óxtecote
/ˈoʃt-Ø-kot-e/
house-NOMZ-BELOW.VBZ-1PS.ABS
“I am below the house”

-lch / -orim : left/right

óxtelche
/ˈoʃt-Ø-lt͡ʃ-e/
house-NOMZ-LEFT.VBZ-1PS.ABS
“I am to the left of the house”

óxtorime
/ˈoʃt-Ø-oɾim-e/
house-NOMZ-LEFT.VBZ-1PS.ABS
“I am to the right of the house”

-elm / -qs : front/back

óxtelme
/ˈoʃt-Ø-elm-e/
house-NOMZ-FRONT.VBZ-1PS.ABS
“I am in front of the house”

óxteqse
/ˈoʃt-Ø-qs-e/
house-NOMZ-BACK.VBZ-1PS.ABS
“I am in back of the house”

-ajr / -ni : far/near

óxtajre
/ˈoʃt-Ø-axɾ-e/
house-NOMZ-FAR.VBZ-1PS.ABS
“I am far from the house”

óxteniye
/ˈoʃt-Ø-ni-e/
house-NOMZ-NEAR.VBZ-1PS.ABS
“I am near the house”

-lt : side

óxtelte
/ˈoʃt-Ø-lt-e/
house-NOMZ-SIDE.VBZ-1PS.ABS
“I am beside/next to the house”

-mix : surrounding, about

óxtemixen nanán
/ˈoʃt-Ø-miʃ-n ~ˈnan-Ø/
house-NOMZ-SURROUNDING-3PP.ABS PL-person-NOMZ
“There are people surrounding/scattered about the house”

-excar : through

óxtexcaral tálma
/ˈoʃt-Ø-eʃkaɾ-l ˈtalm-Ø/
house-NOMZ-THROUGH-INAN.ABS tree-NOMZ
“A tree is through the house”

These suffixes can combine, in sometimes-impressive displays of alternating nominalization and verbalization, like so:

óxtecuiyorime
/ˈoʃt-Ø-kʷi-Ø-oɾim-e/
house-NOMZ-INSIDE.VBZ-NOMZ-RIGHT.VBZ-1PS.ABS
“I am inside the house, to the right”

óxtetlemete
/ˈoʃt-Ø-t͡ɬe-Ø-met-e/
house-NOMZ-ABOVE.VBZ-NOMZ-TOUCHING.VBZ-1PS.ABS
“I am on top of the house”

óxtorimelmecoteqose
/ˈoʃt-Ø-oɾim-Ø-elm-Ø-kot-Ø-qos-e/
house-NOMZ-RIGHT.VBZ-NOMZ-FRONT.VBZ-NOMZ-BELOW.VBZ-NOMZ-NOT_TOUCHING.VBZ-1PS.ABS
“I am below the front of the right of the house.

VERBS OF MOTION:

As is probably surmisable, transformative suffixes may combine with locative verbs to form verbs of motion.  These come after the locative suffixes.

óxtajraxme
/ˈoʃt-Ø-axɾ-ʃm-e/
house-NOMZ-FAR-FINISH-1PS.ABS
“I stop being far from the house”

yétlapacuitze
/ˈje-t͡ɬap-Ø-kʷi-t͡s-e/
god-PLACE-NOMZ-INSIDE-BEGIN-1PS.ABS
“I go into the temple”

This is pretty straightforward and easy once you understand the locative system.

LOCATION DESCRIPTION:

A question arises when you try to use these verbs, however: how do you describe the location within a locative verb or verb of motion, when it is incorporated like so?

This kind of gets into syntax, which I haven’t really written about here yet, but whatever (I really don’t know where to start in describing the syntax even though it’s not super complex, derp).

The most unmarked strategy is to use a dummy locative noun á with the locative and transformative suffixes and append it as a relative clause to the uninflected noun:

xólel ha ácuitze cuá ya óxta
/ˈʃol-l ʔa ˈa-Ø-kʷi-t͡s-e ˈkʷa ja ˈoʃt-Ø/
blue-INAN.ABS NOM EXPL-NOMZ-INSIDE-BEGIN-1PS.ABS LOC REL house-NOMZ
“The house that I go into is blue”

And the inverse…

ácuitze cua xólel ya óxta
/ˈa-Ø-kʷi-t͡s-e ˈkʷa ˈʃol-l ja ˈoʃt-Ø/
EXPL-NOMZ-INSIDE-BEGIN-1PS.ABS LOC blue-INAN.ABS REL house-NOMZ
“I go into the blue house”

The second strategy takes advantage of the subject-dropping capabilities of the language; it basically uses the verb in a relative clause with a null antecedent (although you could definitely consider the antecedent to be the thing adding stress to the relativizer):

xólel ha óxtacuitze cuá yá
/ˈʃol-l ʔa ˈoʃt-Ø-kʷi-t͡s-e ˈkʷa ˈja/
blue-INAN.ABS NOM house-NOMZ-INSIDE-BEGIN-1PS.ABS LOC REL
“The house that I go into is blue”

And the inverse:

óxtacuitze cua xólel yá
/ˈʃol-l ʔa ˈoʃt-Ø-kʷi-t͡s-e ˈkʷa ˈja/
house-NOMZ-INSIDE-BEGIN-1PS.ABS LOC blue-INAN.ABS REL
“I go into the blue house”

The final strategy is formal, somewhat archaic and redundant (the location is specified twice!), which means it’s not used often in general speech.  It can be thought of as a mix of the other two strategies, or the other two strategies can be thought of a redux of it.

xólel ha óxtacuitze cuá ya óxta
/ˈʃol-l ʔa ˈoʃt-Ø-kʷi-t͡s-e ˈkʷa ˈja/
blue-INAN.ABS NOM house-NOMZ-INSIDE-BEGIN-1PS.ABS LOC REL house-NOMZ
“The house that I go into is blue”

And the inverse:

óxtacuitze cua xólel ya óxta
/ˈʃol-l ʔa ˈoʃt-Ø-kʷi-t͡s-e ˈkʷa ˈja/
house-NOMZ-INSIDE-BEGIN-1PS.ABS LOC blue-INAN.ABS REL house-NOMZ
“I go into the blue house”

I think that’s it.  I realize that this is kind of a weird system, so I’ll be happy to answer any questions about how it works!

Advertisements

South Eresian phonology

Okay, I should just give up entirely on writing things I plan to write and focus on writing things I want to write.  Stuff will get done eventually anyway.

I figured I might as well do a writeup of South Eresian phonology, since I’ve got a very good idea of how it works (although I keep changing it, but it’s nearing perfection I think).  At some point I’ll probably give an optimality theory account of it, but for my purposes here I’ll just use boring features.

PHONEMES:

Consonants:

Vowels:

Note that I listed the lateral continuant as a fricative /ɬ/ rather than an approximant /l/, even though in a large majority of situations it is realized as an approximant.  This is because calling it a fricative simplifies things, as it patterns exactly like the fricatives /s ʃ/, especially in the contexts of phonoactics morphophonology.  I’ll explain this later on.  However, there are some situations (especially allophony) where it is better to refer to it as an approximant as well, so it’s a bit of a toss-up as to which is better in the phoneme chart.  I opted for calling it a fricative, but it would also be very well justified to call it an approximant and I will treat it as an approximant which sometimes becomes a fricative in the allophony section.  Whenever I get an optimality theory account of this up, this will become a non-issue anyway.

The phonemic status of /kʷ kʷʼ/ is somewhat iffy, as they occur only in certain positions and never contrast with /kw kʼw/.  I opted to consider them phonemes only because they can occur in a syllable-initial position, where no consonant+glide clusters may occur.

ORTHOGRAPHY:

The orthography of South Eresian is based off of various orthographies invented by the Spanish for Mesoamerican languages, especially Nahuatl.  As South Eresian is highly reminiscent of Mesoamerican languages in many aspects, such an orthography suits it fairly well.

/p pʼ t tʼ k kʼ kʷ kʷʼ q qʼ ʔ/ <p p’ t t’ c/qu c’ cu/uc/c_u c’u q q’ h>
/t͡s  t͡sʼ t͡ʃ  t͡ʃʼ/ <tz tz’ ch ch’>
/t͡ɬ  t͡ɬʼ/ <tl tl’>
/s ʃ x/ <s x j>
/ɬ/ <l>
/ɾ/ <r>
/j w/ <y u/hu/uh>

/a e i o/ <a e i o>
+stress: <á é í ó>

/k/ is written <qu> before /i e/, <c> elsewhere.

/kʷ/ is written <uc> syllable-finally, <cu> elsewhere.  The sequence /kʷɾ/ is written <cru>

/w/ is written <hu> word-initially, intervocalically and after /j/, <uh> word-finally, and <u> elsewhere.  It is also written <hu> following the glottal stop, so that an intervocalic /w/ is written <hu> but a cluster /ʔw/ is written <hhu>.

When /k/ must be distinguished from the cluster /qw/ before /i e/, a diaeresis <ü> is applied to the <u> in the cluster.

I’ve only just changed the transcription of /t͡s  t͡sʼ/ to <tz tz’> from <z z’>, both for æsthetic reasons and because I wanted to bring the orthography a little bit more in-line with Nahuatl.

Stressed vowels are written with acute accents as marked, except when occurring after an ejective; ejectives may only occur in South Eresian at the onset of a stressed syllable, so marking the vowel with a diacritic is redundant and I am lazy.

Where I am positing underlying geminate consonants (to neatly explain some weirdities in certain paradigms), monographs are written doubled andpolygraphs are written thus:

/kː kʷː t͡sː  t͡ʃː  t͡ɬː wː/ → <cqu ccu ttz tch ttl gu>

There are no situations in which ejectives should be usefully posited to occur as underlying geminates.

PHONOTACTICS:

Phonotactics in South Eresian seem very intuitive to me, although they’ve proven surprisingly difficult to define concisely.  Here are the results of my efforts, with a few notes:

  • For the purposes of phonotactics, /l~ɬ/ is treated as a fricative; this is because it patterns exactly like the other coronal fricatives in the language, and not at all like the sonorants.  I will, as such, be using the glyph <ɬ> for it in this section.
  • The glottal stop /ʔ/ does its own thang instead of acting like the other plosives.
  • I will be ignoring the ejectives in my analysis of the syllable structure; ejectives have extremely limited distribution in the language (they may only occur in the onset position of a stressed syllable), and where they occur in clusters they act exactly like their pulmonic counterparts.

Onset parameters:

Onset parameters in South Eresian are fairly simple and easily defined:

  • [C/G/[p/k/kʷ/q]ɾ]

What this means is that an onset may consist of any single consonant or glide (which fall under G), or one of the set of noncoronal, nonglottal stops /p k kw q/ followed by /ɾ/.

Nucleus parameter:

This is so simple it is barely worth mentioning:

  • [V]

A nucleus can be a vowel.  Easy mode!

Coda parameters:

This is where things become upfucked; this is largely due to the facts that a) word codas are governed by entirely different parameters than govern codas within clusters, and b) codas that occur in clusters are constrained by the onset of the following syllable (so whatever follows them).

All codas, regardless of placement, are limited to being only one segment.

Word codas:

A word coda may be any non-ejective, [+consonantal] thing that is either [-sonorant] or [+nasal] that is both [-labial] and [-back], or it may be both [-consonantal] and [-syllabic] (i.e., a glide).  In practice, this means that word codas are limited to the following set:

  • [n/t/k/t͡s/t͡ʃ/t͡ɬ/ʔ/s/ʃ/ɬ/j/w]

This is pretty straightforward.  However…

Cluster codas:

As mentioned above, the rules governing codas in clusters are complex.  Here is a breakdown of what is going on:

Nasals may occur before any of the following:

  • Homorganic (non-glottal) plosives or affricates
    (It is useful to pretend that /n/, in this case, is completely underspecified for place here, as a homorganic nasal may occur before any non-glottal plosive or affricate)
  • Heterorganic fricatives
    (/n/ here is still somewhat underspecified as it is considered heterorganic with all of /s ʃ ɬ/, even though /s ɬ/ are at a different PoA than /ʃ/.  However, here it is definitely specified as [+coronal], as it may occur before /x/.)
  • Glides

Non-glottal plosives may occur before any of the following:

  • Heterorganic coronal obstruents
    (This rule functions very similarly to the rule regarding nasals and heterorganic fricatives above, with /t/ being somewhat underspecified for place but still marked as [+coronal].  This rule ultimately means that any of the set of /p k kʷ q/ may occur before any of the set of /t t͡s t͡ʃ t͡ɬ s ʃ ɬ/.)
  • Glides

The glottal stop may occur before the following:

  • Sonorants
    (This is the set of /m n ɾ j w/)

Affricates may not occur in any syllable coda position preceding any consonant or glide.

Fricatives may occur before any of the following:

  • Non-glottal stops
    (The category of “stop” notably includes nasals [which are featurally [-continuant]], unlike the category of “plosive” [which I am using to mean things that are both [-continuant] and [-sonorant]]. This rule means that any of the fricatives /s ʃ ɬ x/ may occur before any of the set of /m n p t k kʷ q t͡s/t͡ʃ/t͡ɬ/)
  • Glides

The tap /ɾ/ may occur before any of the following:

  • Glides

Glides may occur before any of the following:

  • Consonants
  • Glides
    (Geminate glides may be posited to occur underlyingly, although they do not surface as such.)

Additional phonotactic details:

  • Non-glottal stop + /ɾ/ clusters should only be analyzed as onset clusters instead of medial clusters when they occur medially.  This is because a) codas, within the parameters specified above, may occur before one of these clusters and b) the allophonic rule listed below that lengthens stressed open syllables applies to syllables preceding these clusters.
  • An underlying content root must contain one, and only one lexical stress.  This is likely to occur on the first syllable of the root, though that is far from being an absolute rule.
  • Underlying forms don’t necessarily need to conform to the phonotactics of the language; these ultimately end up being ironed out by epenthesis and allophonic rules.

ALLOPHONY:

I’ve recently been fucking around with South Eresian allophony in order to get something I like a bit better that epenthesizes fewer glottal stops and does not sound like the speaker is choking as much as its previous incarnation.  This explains any discrepancies between what I have posted on the ZBB in the past and what I am posting here now.

I will be writing out these rules in modified featural notation since that is comfortable for me, but I will also explain what they mean in parentheses.  Obligate rule ordering will be found at the bottom of the list.  Don’t expect the rules to necessarily be in order in the list.

Some notational stuff: S denotes any segment.  C denotes any consonant.  V denotes any vowel.  G denotes any glide.

  1. S → [-high] / [-high, +consonantal]_
    (This makes any segment become non-high after non-high consonants.  The only consonants that are specified as [-high] are the uvulars.  In this language’s phonology, this means that /i e o j w x/ become [ɛ ɛ ɔ ɛ̯ ɔ̯ χ] after uvulars.)
  2. S → [-high] / _[-high, +consonantal]
    (This is the exact same thing as the above rule, except it applies before uvulars.)
  3. [+low] → [+back] / [+stress]
    (/a/, which is generally central to central-back [see the Vowels chart above] goes all the way back to [ɑ] when it is stressed.)
  4. [+back] → [+round] / [+labial]_
    (back vowels become rounded after labial things)
  5. [-low, -consonantal] → [-syllabic, +high] / V_]σ
    (This rule means that any non-low, syllable-final vowel becomes nonsyllabic and high after another vowel.  Functionally, this turns the vowels /i e o/ into [j j w].)
  6. [-low, -consonantal] → [-syllabic, +high] / [(V)C/∅]_[-high]
    (This turns /i e o/ into /j j w/ before non-high vowels, provided this does not break the phonotactic rules on consonant clusters.  This was kind of a screwy way to write a rule, and I’d welcome any suggestions to make it cleaner…)
  7. [αPLACE, -low] → [αHEIGHT] / _σ[[αPLACE, αHEIGHT, -consonantal]
    (This rule turns /e o/ into /i u/ respectively before syllable-initial /j w/, via some alpha-notation trickery that I probably screwed up extraordinarily because it is fuck o’clock AM)
  8. [+syllabic] → [αPLACE, -low] / _σ[[αPLACE, -low, -consonantal]
    (This basically turns /a/ into /e o/ before /j w/)
  9. [-glottal, -sonorant] → [+aspirated] / σ[_[+stress]
    (non-glottal obstruents become aspirated in the onset of a stressed syllable.  Ejectives do not aspirate because they are [+glottal].)
  10. [+lateral] → [-sonorant, -voice] / _[+aspirated]
    (/l/ becomes [ɬ] before aspirated consonants)
  11. [+sonorant] → [-vce] / [+aspirated]_
    (the sonorants /ɾ l/ devoice after aspirated things; /m n/ would also devoice here but they never occur in this position)
  12. [+dorsal, +aspirated] → [+delrel]
    (dorsal aspirated things [kʰ kʷʰ qʰ] affricate to [kxʰ kxʷʰ qχʰ])
  13. S: → S
    (any geminate or long segment shortens)
  14. [+coronal, +continuant] → [+delrel] / [+nasal]_
    (the coronal continuants /s ʃ l/ become the affricates [t͡s t͡ʃ t͡ɬ] after nasals)
  15. [+coronal, +continuant] → [+delrel] / [+consonantal, +continuant]_
    (the coronal continuants /s ʃ l/ become the affricates [t͡s t͡ʃ t͡ɬ] after consonantal continuants)
  16. [+dorsal] → [-continuant] / [+nasal]_
    (/x/ becomes /k/ after nasals)
  17. [+dorsal] → [-continuant] / [+consonantal, +continuant]_
    (/x/ becomes [k] after consonantal continuants)
  18. [+nasal] → [αPLACE] / _[αPLACE, -continuant]
    (nasals assimilate to the place of a following stop)
  19. V → [+nasal] / _[+nasal, +dorsal]
    (vowels nasalize before the dorsal nasals [ŋ ɴ])
  20. [-nasal, +sonorant] → [+lateral] / _]σ
    (/ɾ/ becomes [l] syllable-finally)
  21. [+labial, -dorsal, -sonorant] → [+glottal] / _#
    (/p/ glottalizes word-finally.)
  22. [-sonorant] → [-labial] / _#
    (the glottalized [p] created by the last rule becomes [ʔ], and /kʷ/ becomes [k] word-finally)
  23. [+consonantal, -high] → [+high] / _#
    (uvulars become velars word-finally)
  24. [+syllabic, +stress] → [+long] / _]σ
    (stressed vowels lengthen when they are in open syllables)

Rule orderings:

3 < 4

13, 6 < 5 < 1, 2

9 < 10, 11

18 < 19

24 < 13

OTHER CRAP:

Epenthesis:

South Eresian has some epenthesis rules that work in close harmony with the morphophonology of the language, which will be talked about in a different post.    For now, I’ll just say that vowel epenthesis favors keeping consonant clusters together, wherever possible, rather than splitting them apart; /stá/ would be epenthesized as /astá/, whereas ást would be epenthesized as /ásta/.  Additionally, vowel epenthesis is harmonic: if the preceding vowel is one of /i e o/, the epenthesized vowel is /e/, whereas if the preceding vowel is /a/ the epenthesized vowel is also /a/.  If there is no preceding vowel, the epenthesized vowel is /a/.

Cultural note:

The Tlaqoyan dialect of South Eresian, which is the one I am documenting here, has recently had a fair amount of contact with some other regional languages through increased trading.  This has caused it to develop two phonemes that only occur in loanwords: /f/ and /u/.  Neither of these has any real unusual properties, but their increasing presence should be noted.

I’m sure there are fuckups in this post.  I would very much appreciate anyone pointing them out to me.

South Eresian names

South Eresian names work not at all like Western names, and what people go by is highly dependent on social context.  In this post I will detail how South Eresian names work.

The layout of a name is like this:

PLACE-NAME DATE-NAME CHOSEN-NAME RELIGIOUS-NAME

Place name: This specifies your birth location, basically. You go by your place name when you are traveling; your place name is what you call yourself to strangers who you have no intention of knowing or meeting again. If you are in a nójeqara (religious journey, sort of pilgrimage-ish except there’s not really a specific end location), however, you do not use your place name but your religious name.  Most people return to their birth villages after a nójeqara; however, if they don’t, their place name changes to that of wherever they settled.  Note that you can’t just move and change your place name; you specifically have to go on a religious pilgrimage in order for a place name change to be considered legitimate.

These are all derived from place name root + derivational suffix -in.  The -t- that occurs in some of these is epenthetic, which will be explained in the eventual phonology post.

  • Cáxmequin – from Cáxmec
  • Tlaqóyatin – from Tlaqóya
  • Áuchiqayatin – from Áuchiqayat
  • Mántipatin – from Mántipa
  • Elmétlin – from Elmétl
  • Jíscamatin – from Jíscama
  • Yemáltin – from Yemálta

Date name: This specifies the day that you were born within the fourteen-year cycle.  This, and the place name, are the only names you have until you declare your chosen name and receive your religious name, at the age of 14.  This (generally the shortened version of it, see below) is what everyone calls you until you get your chosen name.  After that, you go by your chosen name to everyone except your parents and other close relatives, who still use your date name.

There are 189 months of 28 (or 29, every eleven months, as the lunar cycle is really 28.091 days) days each within a cycle.  The cycle repeats itself every 14 years (each year lasting 379.714 days, although there are no attempts to keep the lunar calendar perfectly aligned with the [mostly nonexistent] solar calendar).  These months are split into two parts: tláy, rising; the first half of the month, and c’uot, falling, the second part of the month.  Tláy corresponds exactly with the waxing moon; c’uot with the waning moon.  Within these halves, the day number is specified in the numeral system used for days (which does not correspond exactly with general-purpose numerals.  Lunar leap-days are considered to be at the end of a month, and are not specified as rising or falling, just as p’os: stopping.  A number is not given to those who are specified as p’os.

The specific numeral system is thus.  These are pretty much treated as verbal prefixes, although unlike more standard derivational morphology, they can and do take stress:

  1. zé-
  2. tó-
  3. élque-
  4. cuéz-
  5. pácua-
  6. cóxta-
  7. láy-
  8. ch’ope-
  9. yén-
  10. ámpara-
  11. áyra-
  12. póx-
  13. nóymi-
  14. t’al-

Tláy, c’uot and p’os are treated as suffixes, although they, like the numbers, can and do take stress.

Here are some examples of full date names:

  • áyra-Zeránquira-c’uot – eleven-full.of.blood-falling
  • ze-Tletlásima-tláy – one-covered.in.feathers-rising
  • Ánapax-p’os – resting-stopped

However, in most informal situations, date names are abbreviated to just the month name:

  • Morítepa – striking everything
  • Motláxira – very full of tears / very full of rain
  • Nósix – resembling the void
  • Quíratlira – full of knives
  • Sícua – musical
  • Xájat – stormy

Chosen name: When the date of your date name rolls around again (on your fourteenth birthday or very close), you go to your local temple and declare a name of your choice.  After this, this name almost completely replaces the function of your date name, which only your parents and other close relatives may call you after your chosen name has been declared.

This name can be pretty much any verb.  Here are some examples:

  • Chilásira – full of snow
  • Chímima – covered in chalk
  • Huéquili – intoxicated
  • Sánaprix – hawk-like
  • Sínchitima – covered in maize
  • Qáuminta – magnetic
  • Qéracuacui- on a boat
  • Tohuópix – turtle-like
  • Xáxtima – covered in clouds
  • Xól – blue
  • Yemóra – orange-red
  • Zizítl – sparkling

Religious name: This name is chosen by priestesses when you are first brought to the temple after you are born, written down in the temple books, but not revealed to you until you declare your chosen name.  After it is revealed to you, you keep it secret; the only people who are culturally acceptable to tell this name to are a) priestesses and b) life partners, and many people do not elect to tell the latter.  If you are on a nójeqara, however, then you announce this name to anyone.

Religious names are basic, non-human nouns:

  • Ájat – proud thing
  • Áuxili – water lily
  • Áuxon – peaceful thing
  • Chíma – chalk
  • Éseja – wind
  • Érui – owl
  • Hácara – sharp thing
  • Jácratl – scythe
  • Jáutima – weapon
  • Jimára – flower
  • Líx – river, stream
  • Móro – kind thing
  • Qét – quiet thing
  • Quíratl – knife
  • Sáj – cold thing
  • Sánapra – hawk
  • Tlayátl – glowing thing
  • Xíma – soft thing
  • Yáumatl – lizard

Here are some examples of typical full names, then:

  • Salímaquin yén-Jásac-tláy Írima Ástlal
    (from-Salímac nine-Flying-rising Reflecting Star)
  • Áuchiqayatin áyra-Zeránquira-c’uot Xól Sánapra
    (from-Áuchiqayat eleven-Full.of.blood-falling Blue Hawk)
  • Mácronin póx-Queláma-tláy Chárohua Cuóspatl
    from-Mácron twelve-Growing-rising Bronze Mountain

If you, as a South Eresian person, are asked your name by anyone but a priestess, you tell them your place name, your date name, your chosen name and then, instead of your religious name, you say nójan (“wanderer”).  If you are a child, you say your place name, your date name and then say álin (“child”).  If you are on a nójeqara, you omit your place name and date name, and tell people your chosen name and religious name.

I’m happy to give people South Eresian names, if anyone cares.  Tell me your date of birth, place of origin and preferred chosen name, and I’ll translate it for you.  Feel free to send this stuff in a PM on the ZBB if you’d rather not post it publicly.

South Eresian: inflections, pronouns and prepositions

South Eresian is largely an isolating language, but it does have some inflections, primarily on verbs.  In this post I will cover these inflections, pronouns and adpositions, and detail how they relate.

Verbal Inflections:

Person inflection on verbs in South Eresian is reasonably straightforward and regular, with only a few verbs showing any sort of irregularity.  Verbs inflect for the absolutive/nominative (which it should be analyzed as will be covered in a moment) and for any non-subject part of the verb phrase, including adjuncts, adverbs and other things, which I will cover later.  Here are the absolutive/nominative inflection paradigms:

ních- : to walk:
–                   Sg              Pl

1P:              níche        níchex
2P:              níchet       níchec
3Pan:         ních          níchen
3Pinan:      níchel       níchey

lát- : to sit:
–                    Sg              Pl

1P:              láte            látax
2P:              látat           látac
3Pan:         lát              látan
3Pinan:      látal           látey

sícu- : to play music:
–                    Sg              Pl

1P:              sícue           sícuex
2P:              sícuet          sícuec
3Pan:         sícua            sícuen
3Pinan:      sícuel           sícuey

mácr- : to be creative:
–                    Sg              Pl

1P:              mácre          mácrax
2P:              mácrat         mácrac
3Pan:         mácra           mácran
3Pinan:      mácral          mácrey

The paradigm for nich- applies when the final vowel in the stem is one of /i e o/, whereas the paradigm for lat- only applies if the final vowel in the stem is /a/.  The paradigm for sicu– applies when the verb stem ends in a consonant cluster or /kʷ/ and the final vowel is one of /i e o/, and the paradigm for macr– applies when the verb stem ends in a consonant cluster or /kʷ/ and the final vowel is /a/.

Whether these suffixes should be considered absolutive or nominative is animacy-dependent; specifically, when the patient of a transitive verb is animate, the whole clause treats that patient as if it were a dative and the verb as if it were intransitive, which ends up meaning that when the patient is animate, the verb inflects for the agent, patterning like a nominative.  This process does not occur when the patient is inanimate, so then the verb inflects for the patient, as an absolutive.  This will be explained better later in the post, especially when covering the preposition na.

The other paradigm consists of prefixes rather than suffixes and displays no variations or irregularities:

p’el- : to speak:
–                   Sg              Pl

1P:              nep’el        xep’el
2P:              tep’el         quep’el
3Pan:         tlep’el        inp’el
3Pinan:      ap’el          yep’el

Additionally there is the reflexive prefix is-, which is largely only used for the third person (second and first persons just use their respective prefixes), but can be used for first person as well, especially in formal situations.

When a verb has both animate and inanimate things that would normally take these prefixes, only the animate prefixes occur; that is to say that verbs inflect for inaninimate dependents only when there are no animate objects dependent on the verb.

These stack when there is more than one animate thing that takes a (non-ma or ha) preposition.  When occurring together, they contract; the 3PP.ANIM prefix is reduced to just /n/ after another affix, producing nen- ten- tlen- (*an-) xen- quen- (*yen-).  The 3PS.INAN prefix takes a glottal stop when occurring after another prefix (which must be the 3PP.INAN prefix): yeha-.  All the others have their final vowel deleted except after the 3PP.ANIM prefix, i.e. the other prefixes plus the 3PS.ANIM prefix would produce netl- tetl- (*ax-) xetl- quetl- intle- (*yex-).  Each prefix may only occur once per verb.  Contraction moves leftward from the stem, so in a verb that takes three prefixes in the sequence 1-2-3-VERB, 2 and 3 will contract together whereas 1 will remain intact.

tlenp’ele na huéla cua qaqáraska
3PS.ANIM.INDIR-3PP.ANIM.INDIR-speak-1PS.ABS DAT woman LOC PL-monster
“I talk to the woman about the monsters.”

There are, additionally, some free-standing pronouns which aren’t technically verb inflections but which aren’t important enough to warrant their own section:

–                   Sg              Pl
1P:              né               xé
2P:              té                qué
3Pan:         tlé                ín
3Pinan:      á                 yé

These are used primarily for clarification about the agent of a transitive verb with an inanimate patient, where the agent is not specified on the verb, but can also be used for emphasis.

  • -Vha

The suffix -eha (if the stem-final vowel is one of /i e o/) or -aha (if the stem-final vowel is /a/) is best considered to pattern with the person inflections, but considering it a person inflection isn’t a perfect solution.  Basically, what this suffix does is mark what I call the situational:

qéteha
silent-SIT
All is silent.

tláxaha
rain-SIT
It is raining.

When this verb takes a subject, the subject it takes (with ha for relative clauses,  which I talk about below) is the context in which the situation applies:

hótleha óxta
still-SIT house
All is still in the house.

Verbs with the situational may take a proposition (marked by a complementizer ma or ra, which will be covered in a future post), where the situational verb marks a property of the proposition:

háutimeha ma amác na xepásita yá
weapon-SIT COMP 3PS.INAN.INDIR-know-3PS.ANIM.ABS DAT 1PP.INDIR-secret REL-[+stress]
It is dangerous that she knows our secret.

  • -nih

The suffix -nih should probably be called a relational suffix.  What it does is mark a background verb which some other action occurs during; the other proposition is marked with ma:

q’asnihe ma nechóc ná
stand-RELAT-1PS.ABS COMP 1PS.INAN-kick-3PS.ANIM.ABS DAT-[+stress]
While I was standing, he kicked me.

tláxniheha ma tiréme
rain-RELAT-SIT COMP TELIC-sleep-1PS.ABS
I fell asleep while it was raining.

  • REDUP-

The reduplicative prefix REDUP- marks continuous or habitual aspect.  It is formed by reduplicating the stressed vowel of a stem in exactly the same manner as the plural mentioned below.  Compare:

aních e móh
3PS.INAN.INDIR-walk-3PS.ABS ADV much
He is walking a lot (right now).

aniních e móh
3PS.INAN.INDIR-REDUP-walk-3PS.ABS ADV much
He walks often.

Nominal Inflections:

There is only one inflectional process that takes place on nouns.  This is plural marking, which is formed by reduplicating the (C(r))V part of the stressed syllable word-initially, just like the habitual/continuous verb aspect marking:

chilása “snowflake” → lachilása “snow”

himára “flower” → mahimára “flowers”

If the stem begins with a vowel, the consonant immediately following the stressed syllable is reduplicated as well:

imára “purple thing” → marimára “purple things”

óxta “house” → oxóxta “houses”

anaqót “grain bin → qotanaqót “grain bins”

There is some dialectical variation among use of the plural.  In Tlaqoyan, plural must be marked on animate nouns but on inanimate nouns it is strictly optional, only obligatory when there are numerous varieties of the noun in question.

tláquey tlé ma himára
spread-3PP.INAN.ABS 3PS ACC (SG)-flower
He plants flowers (all the same kind).

tláquey tlé ma mahimára
spread-3PP.INAN.ABS 3PS ACC PL-flower
He plants flowers (probably different kinds).

Prepositions:

Somewhat confusingly, even though the verbal inflection paradigms show a split-ergative system, the prepositions are best treated as strictly nominative/accusative without a trace of ergativity.  All prepositions function to allow a following relative clause, which I will cover in a later post.

  • ha

This marks the nominative.  It occurs exclusively to allow the nominative to take a relative clause and never surfaces otherwise.

qét ha tláx huáca
silent-3PS.ANIM.ABS ha cry-3PS.ANIM.ABS man
The crying man is silent.

  • ma

This marks the inanimate accusative.  Not to be confused with the complementizer ma.

chóquel né ma anaqót
kick-3PS.INAN.ABS 1PS ma grain-bin
I kick the grain bin.

  • na

This marks the animate accusative or the dative.  Dative here can only refer to people or objects, never to places.  It also functions as a benefactive, though this overlaps with tla, and as a marker of subject matter, though this overlaps with cua (cua is used for this only on verbs of discourse).  Verbs that take an EXPERIENCER theta role in the subject position only take na complements.

tlerítepe na hostín
3PS.ANIM.INDIR-hit-1PS.ABS na young-man
I hit the young man.

inp’elex na huehuéla
3PP.ANIM.INDIR-speak-1PP.ABS na women
We speak to the women.

inpétet na qaqáraska
3PP.ANIM.INDIR-think-2PS.ABS na PL-monster
You think about the monsters.

arél máyli na óxta
3PS.INAN.INDIR-house
Mayli loves the house.

  • cua

This marks the locative.  The locative here is more broad than in most Indo-European languages, as it not only covers where a verb takes place but also all locations in verbs of motion and locative constructions, which I will cover in a later post.  cua can also refer to subject matter.

aníchen cua lírua
3PS.INAN.INDIR-walk-3PP.ANIM.ABS cua river
They walk to/by/from the river.

tlep’ele cua áuxili
3PS.ANIM.INDIR-speak-1PS.ABS cua Auxili
I speak about Auxili.

  • tla

tla has many uses: it is used as the instrumental, as the benefactive (sometimes; it is generally only used when only using na would result in ambiguity with its other, dative use), as the comitative and as the causal.  It basically is useful for anything motivating the action.

tlep’oche na qónqa tla huámazatl
3PS.ANIM.INDIR-smash-1PS.ABS na duck tla hammer
I smash the duck with a hammer.

tlemíchet na huáca tla temachín yá
3PS.ANIM.INDIR-die-2PS.ABS na man tla 2PS.INDIR-mother-3PS.ANIM.ABS REL-[+stress]
You kill the man for your mother.

  • ra

This is a marginal preposition that is slowly being replaced by tla in all circumstances, especially in the Tlaqoyan dialect.  It is used for anything facilitating the verb action, such as instruments or helpful people.  Not to be confused with the complementizer ra.

tlep’oche na qónqa ra huámazatl
3PS.ANIM.INDIR-smash-1PS.ABS na duck ra hammer
I smash the duck with a hammer.

tlemíchet na huáca ra temachín yá
3PS.ANIM.INDIR-die-2PS.ABS na man ra 2PS.INDIR-mother-3PS.ANIM.ABS REL
You kill the man with the help of your mother.

  • e

e covers the manner in which a verb occurs, such as is usually expressed as adverbs in English.

huíchel érui ma moríz e qétos
eat-3PS.INAN.ABS Erui ma tuna e silence
Erui eats the tuna silently.

When an animate non-subject is marked on the verb, a preposition must occur within the clause.  If the preposition’s argument is deleted, it becomes stressed:

inp’ele ná
3PS.ANIM.INDIR-speak-1PS.ABS na-[+stress]
I speak to them.

inních érui é
1PS.INAN.INDIR-walk-3PS.ANIM.ABS Erui e-[+stress]
Erui walks like them.

This does not necessarily occur when the argument of the preposition is inanimate, although it may, especially in formal speech:

rítepey né (má)
hit-3PP.INAN.ABS 1PS (ma-[+stress])
I hit them.

aníchex (cuá)
3PS.INAN.INDIR-walk-1PP.ABS (cua-[+stress])
We walk there.

Next up: Derivational morphology and verbs of motion.